PC-MENTO

 

 

HARDVER

 

Alaplap

 

A számítógépek részegységei többnyire egyetlen dobozban vannak elhelyezve, amelynek csatlakozóin keresztül kapcsolódhatnak a géphez a különböző perifériák. pl. : monitor, billentyűzet, egér, nyomtató, modem. Ezekről érkező ill. ezekre induló adatáramlásokat a központi egység (processzor) és a központi tár (memória) együttesen végzi.

A processzor, a memóriák és néhány vezérlő egység ugyanazon az nyomtatott áramköri lapon, az alaplapon helyezkedik el. Az adatáramlás a buszvonalakon történik. Ide csatlakoznak a vezérlőkártyák is, melyeken keresztül a központi tár és a központi egység létesít kapcsolatot a perifériákkal. Az adatáramlás sebességét nagyban befolyásolja a vezérlő áramkör órajelfrekvenciája. Ennek értékét MHz-ben (megahertz) adják meg.

Processzor


A számítógép egyik legfontosabb eleme. A PC-kben a processzor az alaplapon található meg a központi tárral egyetemben. Az alaplapon ezekhez az elemekhez kapcsolódik az adatforgalom számára szükséges ún. buszvonal és a perifériák illesztője. A mai processzoroknak alapvetően két nagy csoportja van : CISC - Complete Instruction set Computer pl. Intel 8086 különbözo hosszúságú, több processzorciklusú utasítások. RISC - Reduced Instruction Set Computer pl. Intel 80486 csökkentett utasítaskészletű processzorok.



Memória

A tárolók, a processzoron kívül, a számítógépek legfontosabb erőforrásainak számítanak. A processzorhoz legközelebb álló tárolók a regiszterek. Viszonylag kevés, néhány 100 byte a tárolókapacitásuk, ugyanakkor elérési idejük a legkisebb. Érdemes megemlíteni a gyorsítókat, átmeneti tárolókat (cache), melyek mérete már KB méretű és még mindig nagyon jó elérési idővel rendelkeznek. A program végrehajtásához közvetlenül szükséges programrészek és adatok tárolására a központi tár szolgál, melynek kapacitása néhány 10 MB, de elérési ideje az előzőekhez képest már gyengébb. Az éppen nem szükséges adatok tárolására nagykapacitású háttértárolókat használunk, melyek kapacitása több GB is lehet, de elérési ideje lényegesen rosszabb az előbb említetteknél. Néha ezeket a háttértárolókat program közben mint memóriát is szokás használni. Ekkor virtuális memóriáról beszélünk.

Tárolóeszközök típusa:

- Írható - olvasható tárolók, amelyek általános tárolási célokra használhatóak. Ilyenek a regiszterek, a cache-tárak, a központi tár, a háttértárak. Az utóbbiak kivételével, melyek mágneses és optikai elven működnek ezen tárolók fő építőeleme a RAM félvezető alapú tároló.

A RAM tárak két jellemző típusa :

- DRAM - dinamikus RAM : alacsony energia igény, de gyorsan elveszíti információtartalmát, ezért frissíteni kell.

- SRAM - statikus RAM : magas működési sebesség, nem igényel frissítést.

- Csak olvasható tárolók, amelyek tartalmát a felhasználó közvetlenül nem tudja módosítani. Ezek között van olyan, mely csak a gyártás során tölthető fel - ROM, amelyet a felhasználó egyszer feltölthet - PROM, és amely törölhető és írható speciális módon - EPROM ill. EEPROM.



 

Buszvonal

A kommunikáció megfelelő sebességéhez és minőségéhez nagyon fontos, hogy a központi egység, a központi tár és a perifériák a lehető legnagyobb összhangban tudjanak együttdolgozni. Ezt a számítógép buszvonala segíti nagyban elő. A buszvonal egy több tucat vezetékből álló vezetékrendszer, amelyben az adatok, vezérlőjelek és eszközcímek meghatározott módon vihetők át. E rendszer rögzített. Ennek köszönhetően a csatlakoztatott eszközök és azok vezérlőkártyái könnyen cserélhetőek, a PC-n belül az egységek tetszés szerint fejleszthetőek.

 

SZOFTVER

 

Monitor

Az ember és a gép közötti kommunikáció egyik fontos eszköze.

Lényegi különbség a monitorok között a következőkben van:

- monitor mérete: - jellemző adata a képátló collban kifejezet értéke
pl. 14", 15", 21" stb.

- monitor felbontási képessége - monitor lehetséges üzemmódja:
mono - egyszínű üzemmód
színes - többszínű üzemmód

A képernyö tartalmát egy elektronsugár rajzolja fel a fénykibocsátó réteggel bevont felületre a képernyő balfelső sarkától kezdődően jobbra lefelé haladva, párhuzamos sávokra bontott részekben. Ezeket a monitorokat képcsöves készülékeknek nevezzük. Másik manapság elterjedőben lévo típus az LCD kijelzős folyadékkristályos monitorok, melyeknek energiafogyasztásuk és méretük jelentősen kisebb a másik változaténál, de a kép minősége alatta marad.


 

Nyomtató

Olyan külső eszköz, amely a párhuzamos porton keresztül képes az adatot nyomtatott formában megjeleníteni.

Leggyakoribb típusai :

Karakternyomtatók

Legtöbbször számítógépekhez kepcsolva margarétakerekes nyomtatókat találhatunk. A karakterek képei egy forgó, hasított tárcsa szélén helyezkednek el. A forgó tárcsa mögött elektromágnessel működtetett kalapács helyezkedik el, amely a szükséges időpontban a tárcsa valamelyik szirmát az előtte lévő papírhoz nyomja. A betűt tartalmazó tárcsa és a papír között található a festékszalag. Nyomtatási sebessége 30-50 karakter/perc.

Mátrixnyomtatók

Legáltalánosabb nyomtatótípus. Viszonylag olcsó az eszköz is és az üzembentartása is. A nyomtatófejben, egy oszlopban 9, vagy 24 nyomtatótű található, amelyek egyenként vezérelhetők. A karakterek alakját egy 5x7-es, 9x11-es, vagy 18x23-as pontmátrix pontjaival rajzolja ki a nyomtató, egyidőben mindig csak egy oszlop pontjait nyomtatva. Átlagos felbontása 72 dpi (dot/inch). Nyomtatási sebessége 100-200 karakter/perc.

Tintasugaras nyomtatók

Igen jó minoségű nyomtatási képet eredményeznek és manapság már tudásához képest nagyon olcsón beszerezhetőek. Halk működés jellemzi őket. A nyomtatási kép több tucat fúvókán keresztül kilövelt, porlasztott apró tintacsepp hatására alakul ki a papíron. A felbontás szokásos értéke 300 dpi, de lehet ennél magasabb is. Nyomtatási sebessége 20-300 karakter/perc.

Lézernyomtatók

A legjobb minoségű nyomtatási képet eredményezi. Működési elve hasonlít a másolók működéséhez. Szelén henger és koncentrált fénysugár segítségével végzi a gép a nyomtatást. Ennek és a kapcsolt belső elektronikának köszönhetően nagyon jó felbontás érhető el (típustól függoen 300 dpi fölött) és igen magas nyomtatási sebesség. (7000-20000 karakter/perc).

Rajzgépek

Működésében lényegesen különbözik a nyomtatóktól. A képrajzolás tollal történik, mely két egymásra merőleges sínen van elhelyezve. A toll letehető és felemelhető, ill. a sínekhez rendelt koordinátáknak megfelelően a síneken eltolható. Használata geometrikus grafika esetén igen gyors lehet.

 

Háttértárak

A háttértárak a számítógépekben a központi tár mellett az adatok tárolását teszik lehetővé, de sokkal nagyobb mennyiségben.

A PC-ben használatos főbb típusa:

ˇ Hajlékonylemezes tároló (floppy disc)

ˇ Merevlemezes tároló (hard disc)

ˇ Optikai tároló (compact disc)

ˇ Nagyteljesítményű lemezes tároló (ZIP drive)

Hajlékonylemezek

A hajékonylemezes tárolók (floppy disc) a legszélesebb körben alkalmazott adathordozók a számítástechnika világában. A tárolás műanyag hordozóra felvitt mágnesezheőt réteg segítségével történik. A lemezek csak írás/olvasás alkalmával forognak. A lemezek többféle méretben és kapacitással kerülnek forgalomba.


Merevlemezes tárolók

A merevlemezek (winchester, hard disc) a számítógépek belső legfőbb háttértároló része. Benne több mágnesezhető réteggel bevont könnyűfém lemez van, amely zárt védőburkolatban van elhelyezve, a meghajtó 3600 fordulat/perc sebességgel forgatja. Az állandó forgás miatt a fejek a lemezekhez nem érnek hozzá.

A merevlemezes egységeknek többféle változatát használhatjuk :
- beépített
- cserélhető
- hordozható


Optikai lemezek

Az optikai jelrögzítés (CD) eszközei néhány éve terjedtek el a PC-k világában is. Az adatrögzítés, a korong felületén egy spirális pályán, lézersugárral kialakított digitális jelsorozat által történik.

A használt lemeztípusokat három csoportra lehet osztani :

- csak olvasható CD-ROM
- egyszer írható WORM
- írható és olvasható

A CD tárolókapacitása 600-700 MB. Elérési ideje gyengébb a merevlemezes tárolókénál.


 

Beviteli eszközök

Az ember-gép kommunikáció fontos elemei a különböző beviteli eszközök. Közös jellemzőjük, hogy mindegyik beviteli sebessége az emberi kezelés miatt lassú.

Billentyuzet - Keyboard

A számítógép közvetlen irányítására szolgál. Kisebb mennyiségű adatok bevitelére szolgál. Alkalmazott változatai a 84, 101, 102 ill Win. gombos billentyűzet.



Egér - Mouse

Az egér az utóbbi idők grafikus képernyőinek kedvelt mutató eszköze. Működését tekintve 3 alapvető csoportot különböztetünk meg.

ˇ mechanikus vezérlésű
ˇ optikai vezérlésű
ˇ opto-mechanikai vezérlésű


Fényceruza - Pen

Kevésbé népszerű beviteli eszköz. Míg az egér kezeléséhez külön külső rutinokra van szükség, addig a fényceruza és a botkormány működtetéséhez a BIOS tartalmaz beépített rutinokat, bár általában ezeket a gyártók külön is ellátják meghajtó rutinokkal.

Touch Pad

Felhasználható az egérhez hasonlóan grafikus felületeken való mutatóként illetve fix pad-ból való mutatására. Külön meghajtó rutinokat igényel. Az előzőekhez hasonlóan a soros portra csatlakoztatható.

 

Asztali nézet